Komunitné záhrady
Komunitné záhrady sú v súčasnosti, hneď po balkónoch a predzáhradkách, druhou najrozšírenejšou možnosťou pestovania ovocia a zeleniny priamo v meste. Nie je tomu inak ani vo väčších mestách po celom Slovensku - v Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Kežmarku aj Prešove postupne pribúdajú komunitné záhradky. A prirodzene, veľkej obľube sa tešia aj v Bratislave.
V Bratislave rastie nová komunitná záhrada. Na donedávna neprístupnom mieste na terasách Slovenského rozhlasu sa v septembri minulého roka otvorila Záhrada Pod pyramídou. Dýcha Berlínom a okrem ľudí z okolia, či rozhlasu tu stretnete aj veľa domácich a zahraničných návštevníkov.
Minulý rok sa nám podarilo navštíviť veľa zaujímavých miest a spoznať množtsvo inšpiratívnych ľudí, ktorí z rôznych príčin vkladajú svoj voľný čas a energiu do toho, aby aj z na prvý pohľad chladných a neosobných miest v útrobách mesta vytĺkli maximum. Na zanedbaných, nevyužívaných plochách sa začínajú stretávať priatelia a známy, susedia aj úplne cudzí ľudia a spoločne formujú komunity a pestujú zeleninu, bylinky aj ovocie.
Pri prechádzaní fotiek som narazila na fotky z Vodárenskej komunitnej záhrady, urobené ešte niekedy na začiatku jesene. Fascinuje ma ako je každá "komunitná" záhrada úplne iná, ako sú v nej odtlačené osobnosti jej zakladateľov a členov. Jedna je do detailov premyslená, prispôsobená deťom a plná kvetov, druhá má malé políčka a pestuje sa na nej "na pankáča", teda každý si pestuje kde chce, čo chce. A ďalšia má včely, skleník, ktorý postupne prerába a v strede loď.
Tak ako pri návšteve New Yorku nevynecháte Central Park, v Nitre určite neobíďte Hidepark:)
Hoci sa Petržalčanom či Staromeštanom môže zdať Jedlé mesto ďaleko, po naskočení do správnej električky je to len pár minút, ktoré vás delia od úplne iného sveta plného jedlých gasťanov, divokých černíc a šípok.
Nedávno ma kontaktovali z vydavateľstva, že by radi budúcu jar vydali knižku Balkón ako záhradka aj v čestine. Veľmi sa z toho teším aj preto, že väčšiu časť svojej práce mám už hotovú:) Jediné, čo ostáva je prispôsobiť časť o slovenských komunitných záhradách tým českým. A tak som sa vydala na prieskum :)
O záhrada POD PYRAMÍDOU sa toho v poslednom čase hovorilo veľa. Napriek tomu ostáva jej koncept aj predrealizačná fáza pomerne zahmlená. Kým na koncepte sa v týchto dňoch ešte dolaďujú posledné detaily, pozrime sa spolu na to, čo prechádzalo jej otvoreniu.
V posledných dňoch je teplota na našom vonkajšom teplomeri buďto riadne vysoko, alebo prší akoby nikdy nemalo prestať. Priznám sa, že náhle zmeny teplôt v meste veľmi nevykrývam, a aj preto sa teším na novú iniciatívu zloženú z architektov, urbanistov , mestkých farmárov a ďaľších šikovných a občiansky aktívnych ľudí, ktorí sa rozhodli vybudovať záhradu NA STRECHE a aj týmto spôsobom poukázať na problematiku mikroklímy v našom hlavnom meste.
Na stretnutie za pánom Šlinským sme meškali asi hodinu. Pol hodinu preto, že som z nejakých zvláštnych príčin bola presvedčená o tom, že Agrokruhy sa nachádzajú niekde pri Piešťanoch, a druhú pol hodinu sme strávili hľadaním signálu a ťukaním neexistujúcej adresy do našich GPSiek. Nakoniec nám v dedine Hrubý Šúr vysvetlili, že domy tu nie sú označené podľa poradia, ale poďla toho kedy kto skolaudoval svoj dom. A tak dom č. 214 pokojne stojí hneď vedľa domu č. 158.
Stránky
